Organisation

Styregruppe

Jørgen M. Clausen (formand)

Jørgen M. Clausen (formand)

Bestyrelsesformand, Danfoss

 
Knud Erik Hansen (næstformand)

Knud Erik Hansen (næstformand)

Direktør, Carl Hansen & Søn

 
Erik Lauritzen (S)

Erik Lauritzen (S)

Borgmester i Sønderborg Kommune

 
Hans Stavnsager (S)

Hans Stavnsager (S)

Borgmester i Faaborg-Midtfyn Kommune

 
Søren Kristensen (V)

Søren Kristensen (V)

1. viceborgmester

 
Stephan Kleinschmidt (SP)

Stephan Kleinschmidt (SP)

1. viceborgmester

 
Anne Møllegaard Mortensen (DF)

Anne Møllegaard Mortensen (DF)

2. viceborgmester

 
Stefan Lydal (DF)

Stefan Lydal (DF)

2. viceborgmester

 

Komité

Karen Frøsig

Karen Frøsig

Adm. direktør, Sydbank

 
Steen Aalund Olsen

Steen Aalund Olsen

Medejer, Vice President, Forretningsudviklingsdirektør, Løgismose Meyers

 
Esben Østergaard

Esben Østergaard

Grundlægger og CTO, Universal Robots

 
Henrik Dam

Henrik Dam

Rektor, SDU

 
Peter Schøtt Knudsen

Peter Schøtt Knudsen

Vice President, Global Head of Legal and IPR, ECCO

 
Leif Friis Jørgensen

Leif Friis Jørgensen

Direktør, De Økologiske Mejerier (Naturmælk og Øllingegaard)

 
Mogens Therkelsen

Mogens Therkelsen

Formand og medejer, H.P. Therkelsen

 
Henrik Neelmeyer

Henrik Neelmeyer

Formand, Destination Fyn Direktør, Egeskov

 
Heino Lundgreen

Heino Lundgreen

CEO, SAAB Danmark

 
Jesper Lund

Jesper Lund

Formand, Metal Sønderborg

 
Erling Duus

Erling Duus

Formand, DI Sønderjylland

 
Bjarne Elnegaard

Bjarne Elnegaard

Formand, 3F Sydfyn

 
John Lohff

John Lohff

Partner i LOHFF Management Consultants A/S

 
Michael Kristiansen

Michael Kristiansen

Partner og ejer, Kristiansen+Partners

 
Mogens K. Nielsen

Mogens K. Nielsen

Formand, Foreningen Als-Fyn Broen

 
Ulrich Spitzer

Ulrich Spitzer

Vicedirektør, IHK Flensburg

 
Jakob Lei

Jakob Lei

Formand, Destination Sønderjylland

 
Thomas Andresen (V)

Thomas Andresen (V)

Borgmester i Aabenraa Kommune

 
Henrik Frandsen (V)

Henrik Frandsen (V)

Borgmester i Tønder Kommune

 
Simone Lange (SPD)

Simone Lange (SPD)

Overborgmester i Flensburg

 
Jens Henrik Thulesen Dahl (DF)

Jens Henrik Thulesen Dahl (DF)

MF (Assens)

 
Tage Petersen (V)

Tage Petersen (V)

Regionsrådet

 
Benny Engelbrecht (S)

Benny Engelbrecht (S)

MF (Sønderborg)

 
Jørn Lehmann Petersen (S)

Jørn Lehmann Petersen (S)

Regionsrådet

 
Jane Heitmann (V)

Jane Heitmann (V)

MF (Assens)

 
Jan Rytkjær Callesen (DF)

Jan Rytkjær Callesen (DF)

MF (Sønderborg)