Komité og organisation

AlsFynBroen består af en styregruppe, en komité og et sekretariat. Styregruppen har beslutningskraften, mens komitéen med dens brede vifter af fagligheder og store knowhow er rådgivende i forhold til analyser, undersøgelser mv. og er med til at udstikke projektets overordnede retning.

Sekretariatet understøtter styregruppe og komité og løser organisatoriske og kommunikative opgaver.

Styregruppe

Jørgen M. Clausen (formand)

Jørgen M. Clausen (formand)

Bestyrelsesformand, Danfoss

Esben Østergaard (næstformand)

Esben Østergaard (næstformand)

Grundlægger, Universal Robots

Hans Stavnsager (S)

Hans Stavnsager (S)

Borgmester i Faaborg-Midtfyn Kommune

Erik Lauritzen (S)

Erik Lauritzen (S)

Borgmester i Sønderborg Kommune

Anne Møllegaard Mortensen (DF)

Anne Møllegaard Mortensen (DF)

2. viceborgmester

Kristian Nielsen (V)

Kristian Nielsen (V)

Medlem af kommunalbestyrelsen

Stephan Kleinschmidt (SP)

Stephan Kleinschmidt (SP)

1. viceborgmester

Stefan Lydal (DF)

Stefan Lydal (DF)

2. viceborgmester

Komité

Claus Jensen

Claus Jensen

Forbundsformand, Dansk Metal

Michael Svane

Michael Svane

Direktør, DI Transport

Bendt Bendtsen

Bendt Bendtsen

Bestyrslesesformand Synergi, tidl. K-formand, vicestatsminister, økonomi- og erhvervsminister, MEP

Jesper Arkil

Jesper Arkil

Formand Dansk Infrastruktur, adm. direktør Arkil Holding A/S

Ellen Trane Nørby (V)

Ellen Trane Nørby (V)

MF, Sydjyllands Storkreds

Rasmus Helveg Petersen (R)

Rasmus Helveg Petersen (R)

MF, Fyns Storkreds

Jane Heitmann (V)

Jane Heitmann (V)

MF, Fyns Storkreds

Niels Flemming Hansen (K)

Niels Flemming Hansen (K)

MF, Sydjyllands Storkreds

Jens Henrik Thulesen Dahl (DF)

Jens Henrik Thulesen Dahl (DF)

MF, Fyns Storkreds

Pernille Vermund (NB)

Pernille Vermund (NB)

Sydjyllands Storkreds

Lars Christian Lilleholt (V)

Lars Christian Lilleholt (V)

Fyns Storkreds

Peter Schøtt Knudsen

Peter Schøtt Knudsen

Vice President, Global Head of Legal and IPR, ECCO

Knud Erik Hansen

Knud Erik Hansen

Direktør, Carl Hansen & Søn

Henrik Bindslev

Henrik Bindslev

Dekan, SDU

Christel Schaldemose

Christel Schaldemose

MEP (S)

Pernille Weiss

Pernille Weiss

MEP (K)

Nis Bjerring

Nis Bjerring

Partner, KAMI DK Aps

Steen Aalund Olsen

Steen Aalund Olsen

Medejer og senior advisor, Løgismose Meyers A/S

Jan Rytkjær Callesen (DF)

Jan Rytkjær Callesen (DF)

Medlem af kommunalbestyrelsen

Jens Christian Plauborg

Jens Christian Plauborg

CFO, Rynkeby Foods A/S

Tage Petersen (V)

Tage Petersen (V)

Regionsrådet

Jørn Lehmann Petersen (S)

Jørn Lehmann Petersen (S)

Regionsrådet

Bjarne Elnegaard

Bjarne Elnegaard

Repræsentant for FH Sydfyn Formand for 3F Sydfyn

Jørn L. Frandsen

Jørn L. Frandsen

CEO, Lactosan

Mogens Therkelsen

Mogens Therkelsen

Formand og medejer, H.P. Therkelsen

Jakob Lei

Jakob Lei

Formand, Destination Sønderjylland

Steffen Kremmer

Steffen Kremmer

Administrerende direktør, SKAKO Concrete A/S

Leif Friis Jørgensen

Leif Friis Jørgensen

Direktør, De Økologiske Mejerier (Naturmælk og Øllingegaard)

Henrik Frandsen (V)

Henrik Frandsen (V)

Borgmester i Tønder Kommune

Thomas Andresen (V)

Thomas Andresen (V)

Borgmester i Aabenraa Kommune

Ole Carlsen

Ole Carlsen

Fabrikschef, Danish Crown Blans

John Lohff

John Lohff

Partner i LOHFF Management Consultants A/S

Simone Lange (SPD)

Simone Lange (SPD)

Overborgmester i Flensburg

Evita Rosdahl

Evita Rosdahl

Administrerende direktør, JEROS A/S

Povl Davidsen

Povl Davidsen

Ejer og bestyrelsesformand, Davidsen

Claus Ewers

Claus Ewers

Direktør, Brødr. Ewers

Torben Matzen

Torben Matzen

President & CEO, BHJ

Sven Kristensen

Sven Kristensen

CEO, FTZ A/S

Inge Dahl

Inge Dahl

Formand, Foreningen Als-Fyn Broen

Lars Bo Kristensen

Lars Bo Kristensen

CEO, AGRAMKOW Fluid Systems

Rasmus Damsted Hansen

Rasmus Damsted Hansen

Administrerende direktør, A/S Bryggeriet Vestfyen

Kim Thykjær

Kim Thykjær

Erhvervsdirektør, Sparekassen Sjælland-Fyn

Erik Damsgaard

Erik Damsgaard

CEO, OJ Electronics

Henning Højbjerg Kristensen

Henning Højbjerg Kristensen

Managing director, BITZER Electronics

Mette Lorentzen

Mette Lorentzen

Afdelingsleder, IHK Flensburg

Jens Flesner

Jens Flesner

Administrerende direktør, NASSAU Door A/S

Michael Kristiansen

Michael Kristiansen

Partner og ejer, Kristiansen+Partners

Morten Kjær Hansen

Morten Kjær Hansen

CEO, Eegholm

Mogens K. Nielsen

Mogens K. Nielsen

Bestyrelsesformand, KEN Hygiene Systems A/S

Ralf Astrup

Ralf Astrup

CEO, Cabinplant A/S

Jan Sørensen

Jan Sørensen

Administrerende direktør, KontorSyd

Gynter G. Lorenzen

Gynter G. Lorenzen

CEO, AABO-IDEAL A/S

Palle Hannemann

Palle Hannemann

Ejer og CEO, Hannemann Engineering

Kim Hauborg

Kim Hauborg

Formand, Metal Sønderjylland

Jørgen Flemming Ladefoged

Jørgen Flemming Ladefoged

CEO, Effimat Storage Technology A/S

Sekretariat

Jes Schwartz-Hansen

Sekretariatschef, ansat i Sønderborg Kommune

Christoffer Voss

Kommunikationsansvarlig, ansat i Faaborg-Midtfyn Kommune

AlsFynBroen logo
Faaborg-Midtfyn kommune logo hvid
Sønderborg Kommune logo hvid